III Wojewódzka Impreza Integracyjna

Dnia 20 listopada 2019 r. uczniowie samorządu szkolnego wraz z opiekunami SU, mieli zaszczyt uczestniczyć w III Wojewódzkiej Imprezie Integracyjnej zorganizowanej w ramach Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka przez Zespół Szkół Specjalnych w Brodnicy.

Celem imprezy było przybliżenie uczniom praw dziecka oraz integracja różnych środowisk szkolnych. Hasłem przewodnim tegorocznego spotkania było: „Mam prawo do wypoczynku i zabawy”. Uczestnicy spotkania mieli okazje obejrzeć przedstawienie przygotowane przez gospodarzy, później wszyscy wspólnie odśpiewali „Piosenkę o prawach dziecka” a następnie wykonywali plakaty zgodne z hasłem przewodnim spotkania. Na wszystkich gości czekał słodki poczęstunek oraz zabawa przy muzyce,która poprowadził instruktor tańca.
Bardzo Dziękujemy organizatorom za zaproszenie i świetną zabawę.

Obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka

20 listopada uczniowie z Zespołu Szkół nr 5 wzięli udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka. W tym roku przypadała 30. rocznica uchwalenia najważniejszego dokumentu stanowiącego o prawach najmłodszych – Konwencji o prawach dziecka. Kolorem przewodnim tego dnia był niebieski – kolor UNICEF. Tego dnia dzieci za pomocą krótkiego filmu z udziałem uczniów oraz nauczycieli mogli zapoznać się z terminem Konwencji oraz poznać swoje prawa. Mieli oni możliwość nauczyć się jak z tych praw korzystać, nie zaniedbując przy tym swoich obowiązków. Wspólne świętowanie urozmaicił występ uczniów przedstawiający „Apel Twojego Dziecka” Janusza Korczaka oraz wspólne odśpiewanie piosenki o prawach dziecka. Dzieci aktywnie uczestniczyły w obchodach tej uroczystości poprzez udział w quizie, który dotyczył praw dziecka. Dodatkowo uczniowie wykonywali klasowe plakaty, które tego dnia zostały wywieszone na korytarzu szkolny i omówione przez ich wykonawców. Praca uczniów została wynagrodzona w postaci słodkości oraz dyplomów.
Kamila Zglinicka

101 Rocznica Odzyskania Niepodległości

8 listopada cała społeczność naszej szkoły zebrała się, by wspólnie odśpiewać Hymn Państwowy, a także wysłuchać części artystycznej przygotowanej przez naszych uczniów . Materiał filmowy dostępny jest na naszym Facebooku. Artystów przygotowały Panie Agnieszka Nowak oraz Sylwia Maćkiewicz. O dekorację zadbała Pani Maria Manelska.

Dzień głośnego czytania

12 listopada odbył się w naszej szkole Dzień Głośnego Czytania, zainicjowany przez sieć sklepów „Biedronka”, w ramach konkursu edukacyjnego „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”. W konkursie wzięły udział dzieci z klas I-III wraz z wychowawcami: panią Małgorzatą Lewicką i panią Marzeną Zaleśkiewicz. Celem akcji jest budowanie nawyku codziennego czytania wśród dzieci. W leśnej scenerii dzieci czytały wraz z paniami przygody słodziaków zaproszonym uczniom w czasie przerw międzylekcyjnych. Po uważnym wysłuchaniu tekstu uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące przeczytanych fragmentów książki, ze zwróceniem uwagi na wartości wychowawcze. Każdy z uczniów otrzymał również mini album z naklejkami, który ma motywować do codziennego głośnego czytania. Dzieci z klas I-III były tak zafascynowane czytaniem opowiadań o Słodziakach swoim kolegom, że postanowiły same zorganizować teatrzyk, wymyślając przy tym nowe przygody Gangu Słodziaków. W styczniu planujemy zorganizować przedstawienie o Gangu Słodziaków w wykonaniu uczniów klas I-III, na które zaprosimy rodziców oraz całą społeczność szkoły

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

6 listopada w naszym przedszkolu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Przypomnieliśmy sobie bajki, które towarzyszą nam w dzieciństwie. Chętne dzieci przebrały się w koszulki z ulubionymi postaciami, które zaprezentowały podczas wspólnych pląsów. Uczniowie mieli również okazję do zaprezentowania swoich ulubionych bajek. Wspólne oglądanie w serdecznej atmosferze przyniosło wiele niezapomnianych miłych wrażeń.

W TEATRZE


W październiku uczniowie Zespołu Szkół Nr 5 im. ks. Jana Twardowskiego w Rypinie wraz ze swoimi wychowawcami pojechali do teatru w Płocku na przedstawienie ,,Pinokio”.
Ta bajkowa opowieść wywołuje wśród dzieci duże emocje – od radości po smutek.  W „Pinokio” dobro nieustannie walczy ze złem, a zadaniem drewnianego chłopca jest nauczyć się je rozróżniać. Wystrugany z drewna Pinokio jest wesoły, śmieszny i czasami lekkomyślny! Nie chce chodzić do szkoły, woli się włóczyć po mieście i poznawać przyjaciół! Na szczęście z tarapatów ratuje go Błękitna Wróżka! Przez swoją lekkomyślność
traci pieniądze, krzywdzi bliskich, ale na szczęście wszystko dobrze się kończy. Zabawna i poruszająca historia chłopca z pewnością na długo pozostanie w pamięci młodych widzów.
Wycieczka miała na celu ukazanie wartościowych sposobów spędzania wolnego czasu oraz dała uczniom przede wszystkim możliwość obcowania z teatrem, sztuką aktorską i żywym słowem. Odbyła się w ramach realizacji zamierzeń profilaktycznych, nad którymi czuwa szkolny pedagog. Wszyscy uważali, że wyjazd był bardzo udany.