Pani Psycholog poleca:

Rozmawianie z dzieckiem na temat bezpieczeństwa to element wychowania. O ile gadki o tym, jak unikać zagrożeń w domu czy podczas zabawy na podwórku zwykle nie sprawiają rodzicom trudności, to te dotyczące ochrony przed wykorzystywaniem seksualnym bywają dla rodziców prawdziwie stresującym przeżyciem! Zachęcam do obejrzenia krótkiego filmu związanego z tą tematyka.

Wasza psycholog

GADKI z psem

Czy znacie już GADKI? 🐶Rozmawianie z dzieckiem na temat bezpieczeństwa to element wychowania. O ile gadki o tym, jak unikać zagrożeń w domu czy podczas zabawy na podwórku zwykle nie sprawiają rodzicom trudności, to te dotyczące ochrony przed wykorzystywaniem seksualnym bywają dla rodziców prawdziwie stresującym przeżyciem! Wcale nie musi tak być bo nie ma nic prostszego niż GADKI…z psem! 😉Zobaczcie sami!Więcej o GADKACH: http://gadki.fdds.pl/

Opublikowany przez Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę Poniedziałek, 15 czerwca 2020

Bezpieczne Wakacje – Samorząd Uczniowski poleca:)

Wakacje to okres, w którym znajdujemy czas na zabawę, relaks i drobne szaleństwa.

Nie mamy obowiązków związanych ze szkołą i nauką, więc możemy bez ograniczeń planować najróżniejsze przygody, w których będziemy brać udział. Niektórzy spotykają się z przyjaciółmi i wspólnie świetnie się bawią, inni wybierają się na rodzinne wyjazdy. Nikt nie siedzi w domu, kiedy za oknem mamy słoneczną, piękną, zachęcającą do wyjścia pogodę. Jednak wszyscy musimy pamiętać, że dobra zabawa nie zwalnia nas z obowiązku dbania o swoje i innych bezpieczeństwo. Jak powinniśmy postępować, aby wakacje zawsze kojarzyły nam się z samymi przyjemnościami? Wystarczy wykazać zdrowy rozsądek i pamiętać o kluczowych zasadach bezpieczeństwa.

Oto najważniejsze zasady, którymi powinniśmy się kierować, aby bezpiecznie spędzić wakacje:

 1. Zawsze informuj rodziców, gdzie i z kim przebywasz. Przekaż im także, o której godzinie zamierzasz wrócić.
 2. Noś ze sobą numer telefonu do rodziców.
 3. Pamiętaj o zasadach bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię – przechodź na pasach dla pieszych i na zielonym świetle.
 4. Do zabawy wybieraj zawsze miejsca oddalone od jezdni.
 5. Zawsze zapinaj pasy w samochodzie.
 6. Nie rozmawiaj z obcymi.
 7. Poinformuj rodziców, gdyby ktoś Cię zaczepiał.
 8. Nie oddalaj się z nieznajomymi, nie wsiadaj z nimi do samochodu.
 9. Nie bierz słodyczy ani innych prezentów od obcych.
 10. Pamiętaj o numerach alarmowych. W razie potrzeby dzwoń i wezwij pomoc.
 11. Kąp się tylko w miejscach do tego przeznaczonych, na strzeżonych i bezpiecznych kąpieliskach.
 12. Nie wchodź do wody bez opieki osoby dorosłej.
 13. Nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr.
 14. Pamiętaj o ochronie przed słońcem. W czasie upałów pij dużo wody i zawsze noś nakrycie głowy. Przed wyjściem na zewnątrz posmaruj się kremem z filtrem.
 15. Zadbaj o właściwy ubiór – strój z elementami odblaskowymi, kask ochronny podczas jazdy na rowerze czy odpowiednie buty w czasie wycieczki w góry.
 16. W górach nie wyruszaj w trasę, jeśli widzisz, że nadchodzi burza.
 17. Szukaj bezpiecznego schronienia podczas burzy.
 18. Podczas górskich wycieczek nie schodź ze szlaku.
 19. Nie oddalaj się bez pytania od rodziców – w nowych miejscach łatwo się zgubić.
 20. Po każdym wyjściu z miejsc zalesionych dokładnie sprawdź skórę na obecność kleszczy.
 21. Uważaj na rośliny, na których się nie znasz. Niektóre jagody, liście czy grzyby są trujące.
 22. Podczas spacerów po lesie stosuj preparaty odpędzające owady i kleszcze.
 23. Nie rozpalaj ogniska w lesie.
 24. Nie baw się z obcymi zwierzętami. Nawet przyjaźnie wyglądający pies czy kot może Cię ugryźć, gdy spróbujesz go pogłaskać.
 25. Bądź rozsądny i zachowaj umiar we wszystkim, co robisz.

ŻYCZYMY UDANYCH I BEZPIECZNYCH WAKACJI !!!

CZŁONKOWIE SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO WRAZ Z OPIEKUNAMI.

Dzień Dziecka

W związku z Dniem Dziecka pani psycholog przygotowała film skierowany do rodziców. Jego celem jest zwrócenie Państwa uwagi na wpływ rodziców na rozwój dziecka i formowanie jego osobowości. Pamiętajcie Państwo, „dziecko jest jak walizka, wyjmiesz z niej to, co do niej włożysz”! W Dniu Dziecka pokażcie Państwo swoim dzieciom, że są dla Was bardzo ważne.
Wszystkim Dzieciom z okazji ich święta życzę, aby miłość rodziny otaczała Was nieustannie, a uśmiech nigdy nie znikał z Waszych twarzy!

🙂

Dzień Kobiet

W dniu 09 marca odbyła się w naszej szkole akademia z okazji Dnia Kobiet. Uroczystość przygotowali chłopcy z Samorządu Uczniowskiego. Krótki montaż słowno-muzyczny sprawił, że wszystkie panie czuły się w tym dniu wyjątkowo. Wróżka Esmeralda, w którą wcielił się Dawid Laskowski, wróżyła z imion, wykorzystując do tego celu magiczną kulę. Nie zabrakło także odpowiedniej oprawy muzycznej. Swój talent wokalny zaprezentował Arek Czułczyński, a Dawid Laskowski wyśpiewał wszystkim paniom „Za zdrowie pań”. W czasie uroczystości prowadzący akademię, Szymon Fularczyk, ogłosił wyniki konkursu na najsympatyczniejszą dziewczynę w szkole. Została nią Lidia Leszczyńska.
  Na zakończenie każda w pań otrzymała czekoladę z życzeniami na serduszkach przygotowanych przez uczniów z SPP, a dziewczynki otrzymały po lizaku i po cukierku. 

Wycieczka do Torunia

26 lutego odbyła się wycieczka do Torunia. Organizatorem wyjazdu była Pani Agnieszka Milewska. Cała wyprawa przebiegała w KOSMICZNYM KLIMACIE…. Najpierw wizyta w Toruńskim Planetarium, potem interaktywna wystawa (również w Planetarium), a na koniec udział w Musicalu Kosmos. Było naprawdę ciekawie… zobaczcie sami

Świątecznie w muzeum

W grudniu klasa p. Małgorzaty Lewickiej, p. Moniki Nowowiejskiej i p. Marzeny Zaleśkiewicz brała udział w zajęciach w muzeum które dotyczyły Świąt Bożego Narodzenia. Oprócz części teoretycznej dotyczącej tradycji, zwyczajów był czas na zrobienie dekoracji, które później zostały wykorzystane w dekoracji klasowych choinek.

Jasełka 2019

Boże Narodzenie to najpiękniejszy i najbardziej oczekiwany przez nas wszystkich okres w roku. A Jasełka w naszej szkole mają wieloletnią tradycję, zawsze zachwycają scenografią i niosą ważne dla całej społeczności szkolnej przesłanie. Nic więc dziwnego, że 17 grudnia 2019 r. od rana w szkole panował gwar i wyczuwało się nastrój oczekiwania na to ważne wydarzenie. Przedstawienie wystawione przez naszych uczniów oraz nauczycieli, przeniosło nas w wyjątkowy magiczny klimat świąt.

Nie zabrakło wspólnego kolędowania i świątecznych życzeń. Dziękujemy wszystkim gościom za to, że poświęcili swój cenny czas, aby wspólnie z nami świętować narodziny Zbawiciela.

Cztery pory roku

Dnia 16.12.19 odbyło się rozstrzygnięcie konkursu pt. Cztery pory roku oczami dziecka, który organizowaly Panie Maja Maszkiewicz, Aleksandra Wysakowska oraz Maria Manelska. Wszystkie prace były piękne dlatego też nagrodę otrzymał każdy uczeń. Wszystkim serdecznie gratulujemy i zachęcamy do brania udziału w pozostałych konkursach.

Innowacje w Zespole Szkół nr 5

Na przestrzeni ostatnich dwóch lat uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół nr 5 w Rypinie uczestniczyli wprojekcie ,,System monitorowania stresu u dzieci z zaburzeniami rozwojowymi w placówkach oświatowych” realizowanego w ramach projektu „E-PIONIER – WYKORZYSTANIE POTENCJAŁU UCZELNI WYŻSZYCH NA RZECZ PODNIESIENIA INNOWACYJNOŚCI ROZWIĄZAŃ ICT W SEKTORZE PUBLICZNYM”.

Przeprowadziliśmy test monitorowania stresu u dzieci z zaburzeniami rozwojowymi. System monitorowania składał się z: czujników-opasek rejestrujących podstawowe stany emocjonalne oraz aplikacji odczytującej dane z czujników i generującej raporty na podstawie zarejestrowanych danych. Czujniki były zrealizowane w formie opasek na rękę przypominających zegarek i zawierały sensory pomiarowe pulsu serca, rezystancji skóry, temperatury oraz ruchu. Każdy z czujników-opasek wykrywał sytuacje stresowe za pomocą specjalnie zaprojektowanego algorytmu analizującego i korelującego dane. Czujniki były zasilane bateryjnie, z możliwością nieprzerwanej pracy przez min. 5 godzin. Obudowy i konstrukcja czujników były dostosowane do specyfiki dzieci. Na koniec dnia zarejestrowane dane były przesyłane do komputera. System dedykowany był do obserwacji oraz rejestrowania emocji u dzieci z zaburzeniami rozwojowymi oraz przygotowywania raportów w celu oceny efektów terapeutycznych.

Uzyskaliśmy pomiary, które otwierają nowe możliwości dzieciom, rodzicom i nauczycielom. Dostrzeżenie zależności i wpływów czynników zewnętrznych na wystąpienie określonej reakcji pozwoli na zmniejszenie lub całkowite wyeliminownie zachowań niepożądanych. Efektem podjętych działań będzie utrzymanie równowagi emocjonalnej u dzieci, a tym samym zwiększenie efektywności prowadzonej terapii.

W dniu 10.12.2019 r. odbył się odbiór projektu, w którym uczestniczyli przedstawiciele Szkoły: Dyrektor mgr Jarosław Tomkowski i mgr Agnieszka Milewska, przedstawiciele ,,E-Pionier” mgr Rafał Krzemianowski, mgr Katarzyna Szkoda i dr inż. Paweł Kalinowski oraz przedstawiciele realizowanego projektu: dr hab. inż. Małgorzata Szczerska, prof. PG, mgr Anna Walasiewicz, dr hab. inż. Marek Wójcikowski, prof. PG, dr hab. inż. Bogdan Pankiewicz, prof. PG, dr hab. inż. Jacek Łubiński, prof. PG, i dr Michał Tomczak. Projekt został zrealizowany.

Czekamy z nadzieją na inwestora.

Agnieszka Milewska